Eduroam ağına bağlanmak için securew2 programını kurdum, bir daha ki bağlanmak istediğimde programı tekrar kurmak zorunda mıyım?

Eğer daha önce eduroam ağına bağlanmışsanız ve programı kaldırmamışsanız tekrar programı kurmanıza gerek yoktur. Otomatik olarak eduroam gördüğünüz yerden bağlanabileceksiniz.

Eduroam ağına bağlanabilmek için neden program yüklüyorum?

Yeni kurulan eduroam kablosuz ağ sisteminde, güvenlik ön plandadır. Klasik kablosuz sistemlerinde ağ üzerinden iletişim yaparken bunun başkaları tarafından izlenmesi mümkün olabilmektedir. Bunun yapılamaması için kullanılabilen tek yöntem kullanılan şifreleme yönteminin karmaşıklığını artırmaktır. Eduroam kablosuz ağ sisteminde kullanıcı adı ve parolanızı ilk göndermeye başladığınız andan itibaren şifreli iletişim sağlanmaktadır. Bu şifreli iletişimin başlatılması için gerekli olan TTLS algoritması Windows içinde mevcut olmadığından, farklı bir program kullanmak zorundayız. Teknik bilgisine güvenen kullanıcılar kendileri farklı bir yazılım ile de TTLS algoritması kullanarak ağa bağlanabilir. Ancak Erciyes üniversitesi sistem ve bilişim ağları tarafından sağlanan yazılımlar haricindeki yazılımlara üniversite destek vermemektedir

Kullanıcı Adı ve Şifrem Ne olacak?

Kullanıcı adı olarak ;  Üniversitemiz  tarafından sizlere verilmiş olan kurumsal  e-posta adresiniz kullanılacaktır.
Akademik-İdari Personel
Bilgi İşlem Daire Başkanlığına başvurarak aldıkları e-posta adreslerini kullanacaklardır.
Öğrenciler;
10_haneli_öğrenci_numaraları@erciyes.edu.tr şeklinde e-posta hesaplarına sahiptirler. Şifreler 6 karakterden oluşmakta olup harfler büyük olmalıdır ve türçe karakter kullanılmamalıdır.,
1. karakter : *
2. karakter : Baba Adı İlk Karakteri
3. ve 4. karakter : Doğum Tarihinin Gün Kısmı
5. karakter : Anne Ad ının İlk Karakteri
6. karakter : -
Örnek :
Öğrenci No : 1030218292
Doğum Tarihi : 10.11.1978
Anne adı : FATMA
Baba Adı : ÜMİT
Kullanıcı Adı : 1030218292
Mail şifresi : *U10F-

Not: Türkçe karakter kullanılmayacaktır ve büyük harf kullanılacaktır. ( Ç Ğ Ş İ Ü Ö yerine C G S I U O kullanılacaktır.)

Android telefonumda kullanıcı adımı ve şifremi doğru girmeme rağmen bağlanamıyorum. Sorun ne olabilir?

Öncelikli olarak kullanıcı adı ve şifrenizin doğru olup olmadığını Bilgi İşlem Daire Başkanlığımıza ulaşarak kontrol ediniz. Doğru olmasına rağmen bağlanmıyorsa cihazınızda bulunan 3 party klavye uygulamalarını kontrol ediniz. Bazı 3 party yazılımlar şifreyi farklı olarak gönderebilmektedir.